ComPaZIE stimuleert complementaire zorg in de palliatieve fase

15 Sep, 2025

Zorgverleners die zich inzetten voor palliatieve zorg kunnen sinds kort putten uit de handvatten en inspiratie van het project ComPaZIE, dat zich richt op het toepassen van complementaire zorginterventies binnen de palliatieve setting. In het bijzonder wordt in het programma aandacht besteed aan de manier waarop zorgprofessionals meer comfort kunnen bieden aan bewoners en hun naasten. Binnen de pilot wordt onder andere gewerkt met aromazorg, therapeutische aanraking en visualisaties om stress, pijn en onrust te verminderen. Deze aanpak blijkt waardevol en toepasbaar in de dagelijkse praktijk van palliatieve zorg.

Het Van Praag Instituut speelde een centrale rol in de ontwikkeling van ComPaZIE en het trainen van zorgverleners bij het inzetten van complementaire zorgtechnieken. Het project maakt deel uit van het bredere ZonMw-programma ‘Palliantie. Meer dan Zorg’, dat als doel heeft de kwaliteit van leven in de laatste levensfase te verbeteren. Deze combinatie van deskundigheidsbevordering, praktische tools en aandacht voor zingeving is essentieel om integrale zorg mogelijk te maken.

De in juli uitgekomen editie 4 van het Vakblad Natuurlijke & Integrale Gezondheidszorg sluit hierbij aan en wijdt haar themanummer aan palliatieve zorg.

Bronvermelding:
ZonMw. (2024, 10 juli). Met complementaire zorg meer comfort voor bewoners en naasten. Geraadpleegd op 22 juli 2025, van www.zonmw.nl/nl/artikel/met-complementaire-zorg-meer-comfort-voor-bewoners-en-naasten

is natuurgeneeskundige en klinisch epidemioloog. Ze is als (freelance) auteur, docent en onderzoeker gespecialiseerd in het vakgebied van de complementaire, alternatieve en functionele geneeskunde. In haar werk staan kennisoverdracht en kennisontwikkeling in deze geneeswijzen centraal. Zij levert wetenschappelijke informatiediensten binnen het werkveld.

Laat een reactie achter